Jaké výsledky přineslo komunitní plánování sociálních služeb na Strakonicku?

2013-05-14 13:26:00

Je tomu více než rok, kdy společnými silami zástupci uživatelů, poskytovatelů a zadavatelů sociálních služeb dokončili Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb (tzv. komunitní plán), řešící otázky dostupnosti sociálních služeb jejich kvality a vizi budoucího rozvoje. Komunitní plánování na Strakonicku dál úspěšně díky celokrajskému projektu pokračuje. Městu Strakonice se ve spolupráci s občanským sdružením CHANCE IN NATURE -. LAG podařilo vyhodnotit, které aktivity komunitního plánu sociálních služeb byly v uplynulém roce realizovány, které nikoliv a proč a došlo i na hledání nových možností k jejich splnění. Plnění plánu a celková kondice sociálních služeb na Strakonicku je zachycena v monitorovací zprávě, která je dostupná na stránkách města Strakonice či na webu kpss-st.cz.

 

 

V průběhu monitorování proběhl informačně vzdělávací workshop, kde se sešlo přes třicet osob různého profesního zaměření. Setkali se zde poskytovatelé sociálních služeb a služeb doprovodných i zástupci obcí. Dále byl vydán leták (viz příloha) přehledně informující o nabídce sociálních služeb na území Strakonicka obsahující aktuální kontaktní údaje. Tento je dostupný mimo jiné v informačním centru na Městském úřadě ve Strakonicích. Podařilo se aktualizovat databázi poskytovatelů sociálních služeb a služeb doprovodných dostupnou na www.kpss-st.cz, kde jsou dostupné aktuální informace o sociálních službách, o sociálních dávkách, a aktuality na poli komunitního plánování sociálních služeb.

 

Při monitoringu bylo zjištěno, že naplánované záměry v Komunitním plánu se podařilo splnit na 75 %, což za období jediného roku platnosti plánu vskutku povedené. Za tímto bezesporu pozitivním číslem stojí především obrovské úsilí poskytovatelů sociálních služeb a služeb doprovodných, kteří investovali svůj čas a úsilí do rozvoje sociálních služeb i přes stále se snižující objem finančních prostředků, který do sociálních služeb směřuje. Důvodem pro neplnění zbývajících aktivit byl jak již to tak bývá v drtivé většině případů nedostatek finančních prostředků. Bylo zjištěno, že s finančními problémy se více či méně potýkají všichni poskytovatelé sociálních služeb a služeb doprovodných, přičemž do budoucna se dá očekávat, že udržení stávající nabídky sociálních služeb bude stále obtížnější, poskytovatelé se tak budou v následujícím roce zaměřovat převážně na udržení stávajícího systému, nikoliv na možný rozvoj či zkvalitňování služeb. Ve skupině aktivit, jejichž cílem bylo udržení stávajícího systému sociálních služeb se v roce 2012 podařilo udržet většinu sociálních služeb (95 %). V průběhu roku 2012 bohužel zanikl terénní programu O.S. Prevent pracující s cílovou skupinou osob drogově závislých či ohrožených drogovou závislostí. Pozitivní zprávou pak je vznik nové sociální služby pod taktovkou o.s. FOKUS, kdy byla zřízena sociálně terapeutická dílna. Bez povšimnutí nelze ponechat ani zřízení tolik potřebného nízkoprahového centra pro děti a mládež CROSS, které po překonání řady problémů v březnu tohoto roku spustilo občanské sdružení Prevent.

 

Protože komunitní plánování je dynamickým procesem, vytvořením plánu, či jeho vyhodnocením práce nekončí. V budoucnu bude proces komunitního plánování pokračovat. Pro rok 2014 se počítá s aktualizací komunitního plánu sociálních služeb a pokud se podaří získat dostatek finančních prostředků pro zajištění tohoto procesu, budeme se těšit na další spolupráci.

 

Tato akce je financována z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

 

Za město Strakonice a o.s. CHANCE IN NATURE - LAG
Mgr. et Bc. Jana Benešová, DiS, koordinátorka projektu komunitního plánování sociálních služeb