Proces komunitního plánování na Strakonicku pokračuje! Budeme monitorovat.

2012-11-15 13:53:00

Je tomu právě dva roky, kdy se na Strakonicku poprvé sešly pracovní skupiny čítající zástupce poskytovatelů sociálních služeb, zástupce uživatelů sociálních služeb, obecních samospráv a městských úřadů i veřejnosti, kdy ve vzájemných diskusích byla řešena mimo jiné problematika dostupnosti a kvality sociálních služeb. V rámci tohoto procesu - tzv. komunitního plánování sociálních služeb došlo k rozpoznání hlavních problémů, s nimiž se tito aktéři na poli poskytování sociálních služeb a služeb doprovodných potýkají a byly ve společném úsilí hledány přijatelná řešení, a to jak pro uživatele sociálních a doprovodných služeb, tak pro jejich poskytovatele, ale i obce a subjekty, kteří tyto služby financují. Řešení byla identifikována a ve formě projektových záměrů jednotlivých aktérů začleněna do Komunitního plánu sociálních služeb ORP Strakonice. Tento strategický dokument jednak popisuje výchozí obraz sociálních služeb a služeb doprovodných na území Strakonicka, dále zachycuje celý proces plánování, ale mimoto je také jakousi pokladnicí či zásobárnou žádoucích projektů, jejichž realizace povede k rozvoji sítě sociálních a doprovodných služeb na Strakonicku a k vyřešení stávajících problémů v této oblasti. 

 

 

Je to přesně rok, co byl Komunitní plán vytvořen a po připomínkování veřejností v konečné podobě schválen. Komunitní plánování sociálních služeb je však proces dynamický, který vydáním komunitního plánu nekončí. Základní struktury komunitního plánování byly ustaveny a celý proces nastartován v rámci projektu „Komunitní plánování sociálních služeb na ORP Strakonice" financovaném z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR realizovaného občanským sdružením CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP v partnerství s Městem Strakonice, jehož realizace byla úspěšně ukončena 31.12.2011. V rámci projektu byl vytvořen Komunitní plán rozvoje sociálních služeb pro Strakonicko, vytvořena databáze poskytovatelů sociálních služeb a služeb doprovodných ve formě webových stránek informujících o sociálních službách v území a dále byl vydán Katalog poskytovatelů sociálních služeb, jež je v území hojně využíván, ať již v jeho tištěné nebo elektronické podobě. Další důležitý benefit realizovaného projektu však není na první pohled vidět. Jedná se o to, že se ke společnému řešení problémů sešli ti správní lidé tzv. triáda (uživatelé sociálních služeb, poskytovatelé sociálních služeb, zástupci obcí a dalších zadavatelů), byly navázány profesní vztahy a vznikly základní struktury komunitního plánování (pracovní skupiny, řídící skupina), které by bez realizace shora uvedeného projektu nevznikly. Tyto struktury jsou sami o sobě hybnou silou rozvoje systému sociálních služeb, a proto je nutné je udržet.

 

Jak již bylo shora řečeno, komunitní plánování je dynamickým procesem, který se v současné době posunul do fáze, kdy je potřeba hodnotit, co se z plánu rozvoje sociálních služeb podařilo na Strakonicku realizovat, které projekty byly úspěšně zakončeny a jaký byl jejich dopad, které projekty se realizovat nepodařilo, ač jsou potřebné a které projekty se nerealizovali, protože praxe ukázala, že tzv. tudy cesta nevede. Za tímto účelem bude od prosince 2012 do května 2013 na Strakonicku probíhat monitoring plněním plánu rozvoje sociálních služeb uskutečněný v rámci individuálního projektu Jihočeského kraje „Plánování sociálních služeb v Jihočeském kraji". Budou vyhodnoceny splněné aktivity a budou hledány možnosti realizace aktivit nesplněných, přičemž zároveň dojde k posouzení aktuálnosti jednotlivých aktivit, a to v souvislosti s potřebami obyvatel a poptávkou. Samotný monitoring bude probíhat pod taktovkou řídícího týmu ustanoveného v rámci předešlého projektu komunitního plánování, čímž bude zajištěna jednak kontinuita celého procesu komunitního plánování, ale také tolik potřebné udržení a rozvíjení vzniklých struktur komunitního plánování. I z tohoto důvodu se jako bude na monitorování jako dodavatel podílet občanské sdružení CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP, které předchozí projekt realizovalo. V rámci tohoto monitorování a vyhodnocování se znovu setkají členové řídícího týmu, kteří budou posuzovat a hodnotit plnění plánu, bude komunikováno s poskytovateli sociálních služeb a služeb doprovodných, ze starosty obcí na Strakonicko, na jaře roku 2013 proběhne vzdělávací workshop, na který bude přizvána široká veřejnost, bude vydán informační leták o sociálních službách v území a proběhnou další aktivity, o kterých bude veřejnost informována prostřednictvím tiskových zpráv, webových stránek Města Strakonice www.strakonice.eu a webových stránek našeho občanského sdružení www.chanceinnature.cz. Závěrečným výstupem této fáze komunitního plánování pak bude zpracovaná monitorovací zpráva, která bude podkladem pro další rozvoj systému sociálních služeb na Strakonicko.

Přílohy

P1070744www.jpg