Spolupráce místní akční skupiny a pěti základních škol přináší investici do technického vzdělávání

2014-09-01 13:59:00

Společným projektem zahájily základní školy z Borové Lady, Malenic, Šumavských Hoštic, Vacova a Vlachova Březí tento školní rok. Díky financím z Evropské unie budou žáci pěti základních škol v letošním školním roce využívat zrekonstruované školní dílny, řadu nových pomůcek a vybavení v hodnotě více jak milion korun. Ale to není vše, na co se žáci mohou těšit. Ve školním roce 2014/2015 je čeká řada zajímavých exkurzí, hodiny kroužků pracovních činností a cizích jazyků, besed se zajímavými hosty na téma historie, příroda, kultura a/ rozmanitá tvůrčí činnost.

Partnerský projekt s názvem „Šance pro venkovské školy II – zručnost, zodpovědnost, zkušenost“ zaměřený na technické vzdělávání žáků venkovských škol a motivaci k původním řemeslům je jednou z mnohých aktivit Místní akční skupiny CHANCE IN NATURE – LOCAL ACTION GROUP z Malenic v partnerství s těmito základními školami ze Strakonicka a Prachaticka.

 

Projekt navazuje na předchozí spolupráci a odstartoval již loňské září.  V průběhu několika uplynulých měsíců mohla již pětistovka žáků absolvovat řadu jednodenních exkurzí se zajímavým vzdělávacím programem např. do těchto míst: Planetárium v Plzni i v Praze, Skanzen Finsterau, Muzeum Šumavy v Kašperských Horách, Muzeum techniky v Kolovči, Hoslovický mlýn a Krušlovský včelín, Centrum dřevák Modrava, Grafitové doly v Českém Krumlově, Jihočeské divadlo, IQ Landie a ZOO Liberec, Moštovna Lažany, Muzeum Škoda Mladá Boleslav a další.

 

Díky projektu vznikly a na školách běží nové vzdělávací kroužky pracovních činností a cizích jazyků, které se těší velkému zájmu žáků.  Např. v Malenicích probíhá kroužek Prostorová tvorba. V Borové Ladě mají kroužky hned čtyři a to: Hrátky s němčinou, Angličtina hrou, Anglická konverzace a Prostorové vytváření, ve Vacově Prostorovou tvorbu, ve Vlachovo Březí kroužky Anglického jazyka pro 1. a 2. stupeň a kroužky pracovních činností Kutil a Kutílek. Výuku již několikrát navštívili lektoři z praxe a žáci s nimi tvořili košíčky z papírů, vyráběli si svíčky, mýdla, linoryt nebo besedovali o cestování, astrologii, historii a kultuře Vacovska a Šumavských Hoštic, o Belgii, Americe a Německu.

 

Zajímavou aktivitou jsou školní komunitní projekty za účasti rodičů a veřejnosti. Tak například v Borové Ladě proběhl školní projekt „Z Orientu až do Borových Lad“, ve Vacově se uskutečnil „Vánoční jarmark“, v Malenicích Rodinné odpoledne, v Šumavských Hošticích Velikonoční dílna a ve Vlachovo Březí Zvonečkový průvod.

 

I v prvním pololetí letošního školního roku čeká místní akční skupinu a základní školy další zajímavá spolupráce, tak jim přejme mnoho štěstí a dobrých výsledků. Fotografie z projektu a výtvory žáků budete moci vidět na společné výstavě, která proběhne v září na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Více informací hledejte na www.chanceinnature.cz.

 

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR.

Přílohy